Навчання Події Репортажі Статті Контакти
русская версия
Навчання
Історія Університету
Події
Репортажі
Статті
Статті

Перетворення якостей у сили (закінчення)

Сила приймати рішення

Іноді не стільки доводиться вибирати між істинним та фальшивим, скільки розставляти пріоритети та приділяти належну увагу досягненню рівнозначних цілей. Правильні рішення в таких випадках мають велику цінність. Якщо недооцінити значимість чогось, це може призвести до таких наслідків, після яких я буду відновлюватись, можливо, впродовж кількох років. Якщо під впливом своїх прив`язаностей або бажань я починаю сумніватись, я втрачаю здатність приймати точні рішення.

Щоб добре міркувати і знаходити точні рішення, треба зайняти правильну позицію – подібно богині Справедливості, котра спокійно зважує факти з зав`язаними очима; вона вільна від упередженості, яка може виникнути на основі поверхневих вражень, вона за межами впливу ситуацій, емоцій та думки інших людей, повністю сконцентрована – це найкращий стан для вибору правильного шляху. Найкращий стан для прийняття правильних рішень – це усвідомлення себе душею та своїх стосунків з Богом. Тоді моє серце залишається вільним й неприв`язаним, а розум – спокійним, і я можу чітко бачити, що треба робити.

Сила прийняття

Мати силу прийняття означає мати таке велике та щедре серце, що ви здатні піднятись над всіма відмінностями в характерах та особистостях, знаючи, що кожен актор в цій величезній драмі життя вносить свій неповторний внесок і грає свою унікальну роль. Завдяки силі прийняття ми здатні приймати і цінити відмінності, кінець кінцем ми розчиняємо їх в любові, подібно тому, як океан приймає всі ріки. Граючи свою роль подібно річці, я повинен усвідомлювати Бога, який є Океаном Любові і Океаном Мудрості. Коли в медитації я починаю усвідомлювати це, то переді мною чітко постає гарне начало всього сущого, і тоді мені зовсім не важко вийти за межі конфліктів та розбіжностей.

Сила розпізнавання

Завдяки медитації розвивається сила розпізнавання – здатність відрізнити істину від неправди. Це відбувається на основі того, що свідомість переходить на новий рівень: вона звільнюється від будь-яких ідеологій, причин, виправдань та історій, які можуть викликати збентеження.

Образ сили розпізнавання - це ювелір, котрий за допомогою збільшувального скла може відрізнити справжні діаманти від фальшивих. Медитація відкриває моє третє око, око чистої свідомості. Коли я дивлюсь на світ цим оком, істина постає переді мною не просто, як інтелектуальна концепція, а як досвід, що пройшов через серце. Коли я думаю й дію так, що цей досвід зберігається та поглиблюється, то мені зрозуміло - я йду у вірному напрямку.

І навпаки, я виявляю, що думки і поведінка, які затуманюють цей досвід, йдуть від неправди - скільки б я сам або інші люди не намагались виправдати їх.

Отже, медитація дає мені надійний інструмент для розпізнавання якості дій: чи допоможе мені ця дія повернутись до істини або приведе до неправди? Чи збереже вона потік любові, спокою і щастя в моєму серці або перекриє його? Раніше я, можливо, легко піддавався впливу вимог і думок інших людей або мав ілюзії на основі власних думок. Інтелект може бути дуже добрим адвокатом і всіма способами буде відстоювати свою правоту, незалежно від того, на чиєму боці істина.

Коли істина йде від серця і відчувається серцем, то не буде суперечок. Глибоко пережита істина очищує мій розум від непотрібних думок, що виникають на основі жадібності, бажань і гордині. В міру того, як я вчусь створювати чисті, позитивні думки і з`єднуватись з Божественним Джерелом, це поступово очищує мій інтелект від бруду і сміття, подібно потоку чистої та свіжої води, і це дозволяє мені знову побачити реальність.

Сила співпраці

В Індії говорять, що якби кожен підставив палець для співпраці, то можна було б зсунути гору смутку. Якщо подивитись на сьогоднішній світ широко відкритими очима, на тенденції в суспільстві, економіці, екології, то абсолютно ясно, що повсюди безліч страждань і суму, які, скоріш за все, будуть зростати, і позбавитись їх – все одно, що зсунути гору.

Завдяки розумінню Бога і зв`язку з Ним з`являється переконання, що завдання буде виконане. Хоча у всіх нас різне походження, виховання, риси характеру та інше, ми виходимо на такій рівень порозуміння, з якого легко ділитись ресурсами, працювати разом і підставляти свій палець для співпраці.

Подивіться на інший бік - на те, що перешкоджає співпраці: це егоїзм, коли людина перебуває в стані перебільшення власної значимості, прагне слави й хвали і не турбується про всю команду. Коли діє гординя, я думаю, що тільки я знаю, як ліпше, і тільки я правий. Гординя вбиває співпрацю.

Гординя тісно зв`язана з тілесним усвідомленням, з усвідомленням «Я і моє». Чим більше я практикую медитацію й розвиваю усвідомлення того, що я нематеріальна душа, істота із світла – тим швидше зникає гординя, яка тримається за всі фізичні і матеріальні атрибути. Забарвлюючи себе товариством Бога, я починаю дивитись на інших як на дітей Бога. Я пізнаю себе як частину однієї великої сім`ї людських душ, первинні якості яких такі ж як і в мене. При усвідомленні себе душею неможливо відчувати свою зверхність над іншими, ми просто цінимо особливості один одного. Як душі-брати ми рівні, але в той же час ми всі різні.

Завдяки такому розумінню природно розвивається смирення і непідробна повага один до одного. Усвідомлюючи себе дитиною Бога, я відчуваю силу і щастя, і таким же поглядом я дивлюсь на інших. Я не відчуваю свого вищості і не страждаю комплексом неповноцінності, який насправді є другою стороною гордині. Я не заперечую своєї цінності, але в той же час я ціню також якості всіх тих, хто мене оточує. Завдяки взаємоповазі стає легко працювати разом.

Майбутнє світу і перетворення світу насправді залежать від такого перетворення кожного з нас - коли ми відмовляємось від гордині і уславлення себе і розвиваємо смирення, повагу і співпрацю.

(З книги Б.К. Джаянті «Цілюща сила Бога»)

© Брахма Кумаріс Всесвітній Духовний Університет, 2011-2016