Навчання Події Репортажі Статті Контакти
русская версия
Навчання
Історія Університету
Події
Репортажі
Статті
Відеоматеріали
Уроки

Урок 1. Хто я? Інвестувати в себе

Що означає інвестувати? Інвестувати означає вигідно покласти, розмістити. Наприклад, гроші в банку. Вибрати банк, де відсотки більш високі, покласти свої гроші на депозитний рахунок і отримувати прибутки.

Але коли граєш у жорсткому матеріальному світі, перемога та успіх, на жаль, не гарантовані. Можна виграти, можна й програти. Можна згубити навіть те, що покладено. Чи не краще грати й класти в те, що є тривалим, стабільним, що постійно буде давати прибутки?

Спробуйте інвестувати в самого себе. Якщо ми вміємо укладати в себе, тобто у свій характер, у свої якості, ми будемо накопичувати внутрішні сили, духовне багатство. Адже саме духовний потенціал визначає нашу долю.

Що означає накопичити духовне багатство? Це означає набрати такий запас доброзичливості, любові, терпимості, покірливості і т.д., що, що би не трапилося, вас вже не полишить стан щастя та спокою, ви в будь-якій ситуації приймете правильне рішення. У бізнесі це важливо. Інколи від одного рішення залежить, зароблю я на цій операції чи стану банкротом.

Гарний характер - це багатство, яке ніколи не знеціниться й допоможе в будь-яких умовах. Коли я духовно багатий, я можу вдало інвестувати і в матеріальному світі. Ця закономірність перевірена багато разів. Коли ми внутрішньо багаті, сильний характер забезпечує нам особисте щастя, а коли ми щасливі, ми завжди і фізично багаті.

«Раджа» - король, який має владу над самим собою; «йога» - зв’язок, з’єднання. Маючи владу над самим собою, я забезпечую зв’язок з Вищою енергією, зі Всевишнім, Богом. І досягається цей зв’язок через медитацію.

Медитація - це практика позитивного мислення, удосконалювання власного характеру. Причому, не лише практика, але й мистецтво позитивного мислення, а мистецтво, як відомо, передбачає творчість. Тому якоюсь мірою медитація - це творчий процес. Що тут потрібно зрозуміти?

Не треба розслаблятися до стану засипання, не потрібно зупиняти хід своїх думок - це взагалі неможливо. Думок в голові дуже багато: про дім, про роботу і т.д. Їх треба не припинити, а замінити іншими - сконцентруватися на собі. Почнемо прямо зранку.

Прокинулись. Яка перша думка? «Як же не хочеться вставати...». А коли ще за вікном дощ і сильний вітер, тоді вставати зовсім не хочеться, ковдру б на голову натягнути та від будильника відвернутися. А думки - наче буравчик: «Треба чайник поставити, попрасувати, сніданок приготувати, дитину в школу зібрати і знову на роботу. Ну як же не хочеться...». Звичайно, це все слабкі, негативні думки, і мені як діловій людині створювати їх зовсім невигідно. Вони крадуть мою життєву силу. Вони з’їдають енергію. А я цього не хочу. Я хочу бути щасливою і заможною людиною. Тому потрібно негайно зупинити потік слабких думок. Але як? Ось що говорить мені моя практика.

Вранці краще, звичайно, прокинутися трохи раніше, коли всі в домі ще сплять і не ставлять питань, чим це ви зранку займаєтеся. Не треба відразу зіскакувати на ноги. Звичайно, якщо є відокремлене місце - це добре. Але для медитації не потрібна повна ізоляція. Якраз вищим рівнем медитації є практика, яка дозволяє зосередитися на собі, перебуваючи в дії, в русі, в транспорті та ін. Але для початку, коли є можливість, краще знайти яке-небудь відокремлене місце.

Сядьте і скажіть собі: «Я - душа». А тепер зовсім трішки, буквально на хвилиночку, подумайте...

Я - людина, у мене є тіло, ім’я, соціальний статус. Це все має фізичне підтвердження, аж до документа особи. Але крім тіла є ще тонка невидима частина нашого «Я» - свідомість, прихована енергія, душа. Раджа-йога описує цю віртуальну реальність як крихітну цятку, що світиться, життєву силу, яка надає руху нашому тілу.

Ще не так давно мало хто розділяв такий погляд на себе як на свідому енергію, яка виявляє себе через розум, інтелект і звички - через те, що можна назвати особистістю. І тепер ще небагато хто може погодитися з тим, що особистість можна розглядати окремо від тіла. Проте, сама особистість «прекрасно себе відчуває» у віртуальному світі. Ви ж можете, наприклад, подумки перенестися в інше місто, де ваша дитина сьогодні складає вступний іспит, або у свій офіс, де ви залишили на столі свій звіт, хоч і на Міжнародну космічну станцію. Як бачимо, свідома енергія - те, що ми назвали душею - може існувати окремо у просторі й часі, може навіть реально розбудити дитину в іншому місті, щоб вона не проспала на іспит. Але це вже окрема тема.

А зараз спробуйте ще раз сказати «Я - душа» і відчуйте себе бадьорим, окремо від тіла, що ледь прокинулося. Відчуваєте при цьому що-небудь?

Є цікава статистика: майже 44% дій ми здійснюємо на рівні підсвідомості. І якщо в собі так укоренилося, що я - Іванов, співробітник фірми, то дуже складно відразу відчути себе душею, щоб знайти контакт з Богом. Однак все залежить від мети, яку ми ставимо перед собою. Якщо ми твердо вирішили піти духовним шляхом, зрозуміти і по можливості опанувати медитацію як засіб позитивного мислення, ми продовжимо. Тому спробуємо і раз, і десять, і двадцять, і тисячу разів. Завдання в тому, щоб змінити звичку. Ми звикли мислити хаотично, метушливо, а треба зосередитися на собі. Щоб це було зрозуміло, давайте проведемо експеримент.

Скажіть подумки (або уголос) слово «гроші» і запитайте себе: «А що я відчуваю, коли вимовляю це слово?». Якщо у вас грошей мало, нічого доброго це слово не викличе. Якщо ви живете від зарплати до зарплати, грошей не вистачає, ви відчуєте всередині холодок і ніякої радості. Якщо у вас грошей достатньо, то при слові «гроші» ви можете навіть почати усміхатися: «З цим у мене все гаразд: зі всіма розплачуюся, все що завгодно можу купити. Мені нічого хвилюватися з цього приводу». Зрозуміли ідею, що означає відчути?

Подумки вимовте: «Я - душа». Ніяких відчуттів? Тоді давайте спробуємо так: «Я - спокійна душа». Коли ви говорите: «Я - спокійна душа», можливо, у вас усередині щось виникає? Можливо, всередині потеплішало? Якщо знову нічого, почнемо здалеку.

У кожного, абсолютно в кожного з нас є позитивні якості. Найдіть їх у себе. Нехай вони навіть ще не повністю виявлені, нехай ще потрібен якийсь час, щоб вони виявилися яскравіше. Дайте собі цей час, нехай ці якості виявляться яскравіше. Поверніться до слів «Я - спокійна душа». Знову нічого не виходить? Нічого, пригадайте свої найкращі якості.

Ви можете казати те, що вам подобається, наприклад: «Я - проста душа» або «Я - добра душа». Розумієте? Але обов’язково кажіть ствердно, переконуючи себе в цьому: «Так, я спокійна душа», і навіть найменшого сумніву в цьому бути не повинно.

Згадуйте свої хороші якості, і тоді це відчуття, усвідомлення простої, доброї душі обов’язково почне до вас приходити. Звичайно, це треба робити не один раз. Якщо ви будете робити це раз на тиждень, або раз у місяць, або ще більш рідко, то, звичайно, результату це ніякого не дасть.

Причому, ось ще яка є особливість людської свідомості. Здавалося б, все елементарно просто, нічого складного. Але чому-то ми забуваємо це робити. Хіба нам важко ці думки створити? Адже зовсім не важко, але ми забуваємо. Все хороше, те, що ми вважаємо необхідним, що потрібно кожний день робити - чомусь не робимо.

Можливий і такий хід. Згадайте, що ви король у своєму королівстві. Розум, інтелект, звички - ваші міністри. Зберіть кабінет міністрів і віддайте наказ: «Негативні думки не створювати! Нехай усі мої думки будуть сповнені чистотою, спокоєм, світлом і любов’ю». І ось так грайте.

Справді і к усвідомленню себе душею теж треба ставитися як до гри. Не потрібно із медитації, із йоги робити щось дуже складне, що обтяжує. Якщо відчуваєте, що медитація викликає напруження, сьогодні не медитуйте. Підганяти або силувати себе бути в цьому стані не потрібно. Насилля неприпустимо, воно не дає позитивного результату. Має бути лише цікаво. Згадайте, що медитація - це мистецтво, тому вигадуйте, творіть, тоді медитація піде й піде легко.

Ми вже казали, що без відчування себе душею зв’язок з Богом неможливий. На відміну від законів фізичних — в духовних законах однойменні заряди, однойменні якості притягуються. Тіло з енергією з’єднатися не можуть, лише енергія з енергією. А відчути себе енергією я можу лише в тому випадку, якщо сконцентруюся, сфокусуюся на свідомості душі.

Душа ніяк ні з ким більше не пов’язана. Усі відносини з тілесними істотами збудовані на свідомості тіла. Відносини з людьми, з речами - це все тілесні відносини. А у душі зв’язок лише з Богом, з безтілесним, і ні з ким більше.

Отже, фундамент для встановлення взаємовідносин з Богом - це усвідомлення «Я - душа!», або духовна свідомість. Якщо цей фундамент неміцний, у мене не буде відчування Бога, тобто я знаю, що я дитина Бога, але при цьому не відчуваю свого Отця, свого батька. Бог - це батько саме душі, і душа отримує все, що їй треба, від Бога. А матеріальні речі, майно - все іде собі. Я володію ними тимчасово і постійно ризикую їх згубити: або пограбують, або обманом відберуть, або держава через податки повідбирає.

У чому мета життя? Задля чого я все роблю? Я хочу знайти щастя і спокій, блаженство та любов, при цьому неважливо: я - робітник, інженер, бізнесмен. Спокій, любов, щастя - це і є сенс і мета життя для будь-якої душі. Запитайте у першого-ліпшого: «Чи Ви б погодилися, щоб у вас у добі були дві години спокійні та двадцять дві неспокійні». Будь-хто скаже: «Я хочу постійного спокою. Я хочу вічного щастя та спокою». Ну, що ж, цілком зрозуміле бажання. Проте вічний стан може відчувати лише те, що саме є вічним. Тіло не може цього відчувати, бо воно тлінне, а душа може - вона вічна.

Те, що не є нетлінним, не може дати неминущі здобутки. У ювелірній крамниці з найвеличезним асортиментом неможливо купити одяг. Тут те саме. Вічна душа домагається вічних здобутків. Але дати їх їй може лише той, хто сам вічний і спокійний. Тільки Бог - вічний, неминущий - може дати вічний спокій. Знайти його від Бога - моє право, право кожної душі. Бог - це Даритель. Його власність безмежна. Спокій, щастя, любов - все це у нього є на всіх.

Отже, скажіть собі уранці: «Я - світло, я - сила, я - міць, я - енергія! Я вічна й невмируща!». Що ви відчуваєте? Насправді за кожним з цих слів стоять відчуття. На перших порах, звичайно, треба включити контроль розуму, бо без цього контролю неможливо домогтися ніякого результату. Але коли ви переконано сказали собі, що ви душа, що ви спокійна душа, що ви вічна, що ви невмируща, зверніть увагу, які дива відразу ж почнуть ставатися.

Ви зовсім по-особливому приготуєте сніданок. Ваші домашні раптом помітять: «Сніданок сьогодні просто чудовий». Погляньте на батьків: очі у них сьогодні якісь особливі. Ви виходите з дому, у вас легка хода, ви нізащо не грюкнете у під’їзді вхідними дверима. Тому що ви виходите на вулицю з усвідомленням того, що ніколи, ні за яких обставин нікому не завдасте суму. Я підкреслюю тричі - це вигідно для вас, це вам необхідно, ви це робите для себе і заради себе. Це ваша духовна сила, ваша духовна енергія, успіх у житті.

Зранку ви вже у радісному, щасливому стані розуму і з подивом помічаєте, що трамваї підходять неначе спеціально для вас, чекати автобуса теж не доводиться. Усе відбувається без зусиль і правильно. Ви приходите на роботу і всім кажете: «Здорові були». А втім, сказати просто «Здорові були» - це ще не означає дати виявитися енергії, яка тепер накопичилася у вас. І медитація, і йога - це, насамперед, любов. У житті мусить бути любов, без любові - смерть. Для спілкування дуже важлива любов. Не просто «Здорові були». «Я радий вас бачити, я про вас пам’ятаю». Укладайте в спілкування свою любов. Виявляючи любов, ви тим самим створюєте навколо позитивну атмосферу. Так ви допомагаєте планеті, роблячи світ гармонійним.

Протягом дня якомога частіше нагадуйте собі: «Я - душа», згадуйте свої хороші якості. Дивлячись на інших, думайте про них як про душі та про те хороше, що в них є. Ніколи не концентруйтеся на негативних якостях оточуючих. А коли такі думки приходять, негайно скажіть їм: «Стоп, я так думати не буду. Я хочу бути сильним і щасливим». Сильні та щасливі не створюють негативних думок. Для себе ви помітите, що безлад - це погано, і організуєте роботу так, що все швидко зробите. Співробітники теж помітять: «Ти сьогодні в такому доброму настрої. Що це з тобою відбувається?» А ви поки не кажіть, потім поділитеся, коли хтось захоче такого ж перетворення.

Практикуючи такі думки, ви таким же легким і бадьорим повернетеся додому, у вас не буде втомленості. Адже перша і головна причина втомленості - негативні думки. Ви станете більш охайним, у всьому з’явиться порядок. Не беріться відразу за домашні справи. Хвилинку обов’язково посидіть у тиші, нагадуючи собі: «Я - душа». Дайте собі час відчути, що ви дійсно душа, і знову згадайте свої позитивні якості: «Я сильна душа. Я світла душа. Я вічна й невмируща». З цими думками розпочинайте справи.

Є ще один секрет: остання думка, з якою ви лягаєте спати, буде першою думкою вранці. Якщо лягли в приємному стані розуму, в такому стані ви і прокинетеся. І це визначить ваш стан на цілий день. Уявіть собі низку таких надзвичайно приємних днів: один краще за інший, а третій - ще краще. Рано чи пізно настане момент, коли ви легко будете концентруватися на собі, відчувати, що ви - спокійна душа, любляча душа, світла душа і що ви прийшли у цей світ, щоб нести всім людям спокій і щастя.

Ви раптом відчуєте (не побачите, - відчуватимете!) перед собою якесь світло, яке буде литися на вас. Виникне стан блаженства. Тепер можете не сумніватися: зв’язок з Богом у вас відбувся. Це і є йога. Вчитися цьому спеціально - складно, пояснити словами - майже неможливо. Просто треба пам’ятати, що йога - це обов’язково любов і обов’язково взаємовідносини. Тобто, щоб налагодити зв’язок з Богом, Його треба любити. І коли ви приходите до усвідомлення себе душею, енергією, коли цей стан стає цілком сталим, тоді цей зв’язок відбувається автоматично.

Коли ви дотримуєтеся Його законів і практикуєте медитацію, зв’язок налагоджується. Ви сповнюєтеся силою та легкістю, ви починаєте любити цей світ, оточуючих людей, ви не бачите в них вади. Не думайте більше ні про що, тіштеся. Кількість думок у вас автоматично різко поменшає. Ви будете тішитися цим потоком любові, потоком світла, ніжності, який ллється на вас.

Проте ставтеся до цього так само, як якби ви налагоджували взаємовідносини з будь-якою особою. Тобто в цьому не повинно бути нічого робленого, нічого надуманого. Як ви налагоджуєте взаємовідносини з будь-яким із партнерів? Ви з ним розмовляєте, щось пропонуєте, він вам щось відповідає, щось пропонує. Так само йде розмова з Богом.

Взаємовідносини, які ви налагоджуєте з Богом - це і є йога. Але нехай йога і медитація будуть для вас грою. Грайте! Нехай це буде грою, розвагою. Це не мусить бути чимось сухим. Коли ви починаєте взаємовідносини з Богом, дуже важливо відчувати любов. А любов ви відчуєте лише в тому разі, коли ви дотримуєтеся законів Бога і це змінює ваше життя. Тоді ви багато разів скажете Богу спасибі за те, що все у вашому житті так успішно твориться.

Бог - дуже вигідний Партнер, бо з ним приходить лише удача. Все вдається, все виходить. У житті не лишається великих проблем; а коли яка і постане, то легко вирішиться.

Включайте Бога до свого життя, до свого бізнесу. Бог сам говорить: «Користуйтеся мною». Виконуйте всі дії разом з Ним. Радьтеся з Ним. Тоді і йога буде виходити. Тоді вона не лишиться тільки теорією. Автоматично з вас піде потік вдячності й любові до Нього. Коли я бачу, що в бізнесі все твориться успішно, кому сказати спасибі? Хто створив все це? Лише Він.

Звичайно, наївно думати, що можна просто сидіти й очікувати. Він прийде - і з небес посиплеться манна. Ні, я кажу, що дії виконую я, але відповідно до тих законів, які дає Він. Він - Істина. Він знає все. Так навіщо деякі з цим сперечаються, навіщо чинять опір? Раз Він сказав - я не сумніваюся, що треба зробити саме так. Наприклад, Бог вчить вибирати у житті все середнє. Не живіть так, щоб вам заздрили, але і не живіть так, щоб усі дивилися на вас з жалем. Середній рівень - це дуже практично.

Фактично, мета медитації - зробити інтелект сильним, обізнаним з істиною і який приймає правильні рішення. Так допоможіть собі, навчіться мислити позитивно. Створюйте думки: «Я - душа, цятка світла. Я - світло, сила, міць, енергія. Я прийшла у цей світ, щоб нести добро. Щоб радувати всіх, хто мене оточує, щоб радувати природу, дарувати їй свої усмішки, роздавати добрі почуття. Я схожа на свого Отця. Мій Отець - Всемогутній. Він живе далеко-далеко за межами світу зірок, Місяця, Сонця. В його домі, моєму домі, абсолютний спокій і тиша. І я дарую цьому світу спокій».

І тоді ваші думки попрямують у ваш дім, і ви зустрінетеся з Отцем, який вас дуже любить і чекає. «Здрастуй, Отець. Твоя дитина прийшла. Вона прийшла додому, щоб повернути собі втрачений спокій. Ти - Океан спокою, і я втілюю спокій, Ти - Океан любові, і я втілюю любов». Так ваш розум повністю втихомириться, і ви навіть зможете зрозуміти, що говорить вам Отець. І якщо це постійно практикувати, духовна свідомість стане для вас природною і життя сповниться особливим сенсом.

У серці любов до Бога виникає лише тоді, коли Бог стане вашим світом, коли ви будете пов’язувати з Ним свої повсякденні дії. Це не так, що я живу як жив, потім присів на кілька хвилин, щоб подумати про Нього, — і вирішив, що медитація відбулася. Ні. Бог має бути у вашому житті, у ваших діях. Якщо часто звертатися до Бога і душі, такі думки почнуть виникати автоматично. Радьтеся з Ним. Увечері розкажіть, як пройшов ваш день, що було хорошого, що не так. Виникли проблеми, сумніви - порадьтеся з Ним. Якщо будете з Богом, сумніви з вашого життя підуть. Все стане ясно.

Заняття духовністю виробляють такі ділові якості, як чесність, терпіння, життєрадісність, задоволеність, інтуїція, сила розрізнення, уміння концентруватися на головному, легко придивлятися до обстановки і грамотно розставляти пріоритети. Такий професіоналізм дає гарні результати в роботі, в родині, у стосунках з дітьми. Починаєш діяти майже безпомилково. І якщо постійно перебуваєш у сильному стані Раджа-йоги, ніхто і ніщо не може вивести з правильного шляху.

Звичайно, на нас діють навколишня атмосфера і те, як думають і говорять інші. Але постарайтеся дотримуватися порад мудрих: «Ніколи не дивіться на натовп. Живіть за своїми принципами». І якщо ваші принципи чітко пов’язані з божественним, ви будете незалежні й благополучні. Ваш характер теж почне змінюватися в кращий бік, що відразу ж позначиться на ваших стосунках з іншими. Якщо у вашому оточенні були люди, з якими ви раніше не хотіли спілкуватися, ви раптом помітите, що стосунки з ними почнуть поліпшуватися.

Можливо, що невдовзі почне поліпшуватися і ваше здоров’я. В цьому немає нічого дивного: якщо розум перебуває у стані спокою, то і всі органи тіла функціонують нормально. Адже це первісно закладено в організмі. Наші органи не можуть працювати у стані аритмії і неспокою. Це ми насильно примушуємо їх діяти у такому режимі. Хочете мати добре здоров’я, займайтеся Раджа-йогою. Не можна вилікувати тіло, не вилікувавши розум, не звільнившись від неспокою. Скільки б ліків ви не приймали, хвороби вас не відпустять.

Людина, яка хворіє, випромінює негативну енергію. Недивно, що в родинах, де є хронічні хворі, дуже важка атмосфера. Зробіть все можливе, щоб вивести себе або своїх близьких з накатаної колії негативних думок.

Позитивна енергія якраз і дозволяє нашому організму, нашим фізичним органам увійти в стан спокою. Насамперед у стан спокою прийде розум, на нього відреагують інші органи тіла - і ви здорові. Не потрібні ніякі пілюлі. Таблетки можуть лише зняти біль, але проблеми не вирішать, бо проблема - у стані розуму. І якщо в розумі нічого не виправляти, то ніякі лікарі не допоможуть. Якби лікарі та ліки могли допомогти, усі багаті люди були б абсолютно здорові.

Скористуйтеся таким рецептом: щастя (коротка медитація) перед сніданком, щастя перед обідом, щастя перед вечерею - ось і весь секрет. Щодо фізичної їжі, керуйтеся іронічною, але точною порадою лікаря і письменника А.П.Чехова: якщо ви встали з-за столу трошки голодним, значить, ви наїлися; якщо встали наївшись - значить, ви об’їлися; якщо об’їлися - значить, ви отруїлися. Будьте здорові.

А ось кілька порад для практики медитації.

  1. Кажіть м’яко, солодко, тихо, але розбірливо, так, щоб вас не перепитували. Емоційний фон вашої мови не повинен дратувати інших. Кажіть лише тоді, коли потрібно сказати, і тільки, коли вас хочуть слухати. Кожну годину нагадуйте собі, що ви - спокійна душа. Звичайно, це дуже не просто, знаю по собі. Особливо важко на роботі. Але спробуйте, нагадайте собі: «Я -дитина Бога, я спокійна душа. Зараз все вирішимо» - і Він трансформує вашу свідомість, зробить розум спокійним і задоволеним. У цьому чари Бога.
  2. Умійте ставити точку на негативному: «Все!» — твердо і безповоротно.
  3. Все хороше, що хочете і можете зробити, зробіть зараз же.
  4. Ніколи не сперечайтеся. Не починайте і не беріть участь у порожніх розмовах.
  5. Не відмовляйтеся: «Я був би радий займатися духовністю і все це практикувати, але немає часу: робота, сім’я, діти». Але ж для таких занять не потрібно нічого особливо. Все робиться автоматично, бо вже є на рівні підсвідомості. Лише відпустіть від себе все негативне, а все світле й хороше нехай виявиться.

Придумуйте методи, як усвідомлювати себе душею, як залучити свого самого надійного партнера, постійно згадуйте про Нього. Створіть у собі запас позитивного, достатній для того, щоб автоматично користуватися ним в будь-якій несприятливій ситуації. Духовність - це живе життя, а не абстрактна теорія. Укладіть духовність у своє життя, вкладіть час, енергію у свою духовну силу - це і є найвигідніше вкладення, яке буде приносити вам дивіденди все життя.

© Брахма Кумаріс Всесвітній Духовний Університет, 2011-2016