Навчання Події Репортажі Статті Контакти
русская версия
Навчання
Історія Університету
Події
Репортажі
Статті
Відеоматеріали
Статті

Чи є в вашому житті справжнє щастя?

Якби хтось сказав вам, що ви завжди щасливі, навіть коли заполонив відчай, пригнічує депресія або впали духом, ви би повірили тій людині? Якщо хтось скаже, що щастя – це ваша реальна, справжня, первинна і вічна природа, незважаючи на те, що дуже часто хочеться плакати, а ранком в понеділок ви відчуваєте себе найнещаснішою людиною, ви повірите йому? Якщо хтось скаже, що священний Грааль щастя схований у вашому серці, в той час як світ намагається переконати вас в тому, що його можна знайти тільки в супермаркеті, ви повірите в це?

Практично всі наші дії мотивовані пошуками щастя. Тим не менше, ніхто ніколи не міг дати нам точного пояснення, що ж таке щастя або як його відчути. В результаті його плутають з різними іншими почуттями, воно ховається за хмарами брехливих обіцянок і губиться в тумані численних ілюзій.

Щастя – це стан душі. Однак дуже важко дати точний опис щастя, оскільки це стан, який ви відчуваєте, а слова, які ми використовуємо для опису різних почуттів, різними людьми сприймаються по-різному. Але в будь-якому випадку можна спробувати і подивитись, чи буде це правильним!

Якщо ви сядете і хоча б недовго порозмірковуєте над тим, що таке щастя, найперше вам на думку прийдуть три основні почуття, які ми відчуваємо, коли дійсно щасливі – це задоволення, радість і блаженство. Але яке задоволення, яка радість і яке блаженство?

Справжнє щастя означає задоволеність, яка виникає природно, коли ніщо і ніхто не порушує ваш спокій. У вас немає ніяких кнопок, на які можна натиснути! Така задоволеність можлива, лише якщо ви перестали бажати чогось або когось, просто тому, що усвідомили: вам більше не потрібне щось або хтось, хто зробить вас щасливими! Доти поки є бажання, завжди буде та чи інша незадоволеність!

Задоволеність приходить тоді, коли ви здатні прийняти всіх такими, які вони є, і все таким, яким воно є – в будь-який час в будь-якому місці! Пам`ятайте: приймати не означає згоджуватись з іншими або виправдовувати їх погані вчинки. Це прийняття народжується завдяки визнанню того, що в цьому світі все відбувається саме так, як і повинно бути. Звучить просто, але це не так просто, адже це означає, що ми не повинні прив`язуватись до будь-яких уявлень про те, яким повинен бути світ і люди, і не повинні ототожнювати себе ні з чим і ні з ким у світі! Це неабияка внутрішня трансформація!

Справжнє щастя означає радість, яка природно виникає з глибини душі, коли ви зайняті тим, для чого ви призначені, коли ви творите. Творите - не в сенсі малюєте, або віршуєте, або щось створюєте. Мова йде про найглибшу форму творчості – виявлення своєї істинної природи, свого істинного стану, а саме, спокою і любові, в найрізноманітніших формах, включаючи свої наміри, думки, внутрішнє ставлення і поведінку. Це найперше, що ми створюємо. Вже завдяки тому, що в нас є життя, це дає нам можливість створювати і творити. Але по-справжньому пізнати творення на цьому рівні ми можемо, тільки якщо усвідомлюємо, що ми є не «фізичною формою», а енергією самої свідомості. Дехто називає цю енергію душею. Багато хто визнає, що саме ця енергія виявляється через фізичну форму, саме вона дає життя тілу. З глибини душі народжується радість, коли приходить розуміння: я з`явився на світ не для того, щоб одержати життя, а для того, щоб творити життя разом з іншими.

Справжнє щастя – це блаженство, яке виникає автоматично, коли ми відчуваємо себе внутрішньо вільними. Але це буває лише час від часу, тому що більшу частину часу ми не відчуваємо внутрішньої свободи. Чому? Тому що ми вчимося прив`язуватись до людей і речей і починаємо боятись втратити предмет своєї прив`язаності. Саме прив`язаність змушує нас залишатись «на якорі у берега» і все одно не почувати себе захищеними. Де є прив`язаність, там є страх, а де є страх, там не може бути блаженства і справжнього щастя.

Природний стан щастя

Існує таке уявлення, що свідомість (особистість) в своєму первинному стані подібна до води – чистої і натуральної, вільної від токсинів і будь-яких інших забруднень. Лише з плином часу, після того як вода, спустившись з хмар, досягає землі, вона починає всотувати бруд і токсини. В результаті вона втрачає свою чистоту і природність. Її первинний стан опиняється під впливом. Зараз ми дуже добре усвідомлюємо, які шкідливі речовини присутні в нашій воді, і багато людей витрачають великі гроші на очищення води, щоб не піддавати ризику своє фізичне здоров`я. Вони намагаються видалити сім токсичних речовин, які в наш час присутні у воді водогонів – фтор, хлор, радіоактивні речовини, фармацевтичні речовини, хром, важкі метали і арсен – але, імовірно, їх більше!

Чи може те ж саме відбуватись зі щастям? Чи може бути щастя первинним, чистим та природним станом свідомості? Можливо, наша свідомість була забруднена і піддана впливу різноманітних токсинів? Ніхто з нас не може відповісти на ці питання доти, доки ми не проведемо перевірку в лабораторії нашої свідомості, не проведемо власні дослідження і не побачимо самі. Статті та книги, семінари та ритрити можуть «допомогти нам», практика медитації та роздумів може допомогти дивитись у правильному напрямку і визначити, що істинно. Але тільки, коли ми зможемо самі «побачити» і «усвідомити», що саме блокує наше «природне щастя», наш чистий щасливий стан – тільки тоді ми зможемо очиститись від токсинів і стати вільними. Коли вода тече з крана, вона здається чистою, однак ми розуміємо, що це не так. Те ж саме стосується стану нашого щастя. Те, що здається почуттям щастя, зазвичай не є нашим істинним та природним станом щастя. Одна з ознак – це те, що наші почуття звичайно залежать від чогось або когось, немає сталості, і ми говоримо, що щастя приходить і відходить, його ступінь то піднімається, то падає, і буває, що ми не заряджаємося енергією, а навпаки – втрачаємо її.

Ці токсини відомі як «переконання». Існує безліч «токсичних переконань», які лежать в основі звички створювати «фальшиве щастя». В нашій свідомості закріпились сім токсичних переконань. Це популярні токсини, які ми всотуємо, як правило, ще в юному віці. Перевірте, чи виявите ви їх у себе:

  1. надбання роблять мене щасливим,
  2. досягнення роблять мене щасливим,
  3. емоційне збудження і є щастя,
  4. щастя залежить від інших,
  5. в основі щастя – прив`язаність,
  6. щастя – це звільнення від болю і страждань,
  7. щастя можливе, тільки коли є успіх.

Токсичне переконання № 1 – Надбання роблять мене щасливим

Ми віримо в те, що якщо ми одержимо певні речі, певних «партнерів», ми знайдемо щастя. Однак багато людей, які одержали навіть більше, ніж їм потрібно, зазвичай підтверджують, що ці надбання приносять тільки тимчасове щастя в кращому випадку, а в гіршому – фальшиве відчуття безпеки. Також з`являється більше відповідальності в тому сенсі, що тепер треба думати про більшу кількість речей, що для багатьох означає «непокоїтись»! А якщо ми неуважні, ми легко використовуємо наші надбання для створення свого фальшивого образу, намагаючись справити враження на інших. Ми плутаємо наше багатство з нашою гідністю! Можливо, ми вже потрапили в залежність від цього «токсину», оскільки коли ми відчуваємо радість від нового надбання, ми щасливі. Але це щастя завжди стихає з часом. Тому треба неодмінно позбавитись цього токсичного переконання, інакше ми будемо в постійній залежності від надбання!

Деякі питання для роздумів та самоаналізу: Чого ви хочете, що, як ви вважаєте, може зробити вас щасливими? Складіть перелік. Потім задайте собі питання, чи дійсно ці речі можуть принести справжнє щастя?

 

Токсичне переконання № 2 – Досягнення роблять мене щасливим

Це таке переконання, яке змушує нас постійно ставити цілі, а потім витрачати час і енергію, намагаючись за всяку ціну цього досягти, навіть якщо доведеться йти по головам і «битись». Дехто скаже, що в цьому немає нічого поганого. Важливо, щоб у вашої енергії був фокус, - скажуть інші. Однак коли ми вважаємо, що саме досягнення приносять щастя і спрямовуємо свою енергію на це, ми схильні дозволяти появу двох речей, які гарантують нам нещастя. Ми схильні відкладати своє щастя доти, доки не досягнута ціль. В нас з`являється страх в процесі досягнення: А раптом у мене не вийде? Іноді в свідомість прокрадається ще більш тонке переконання, яке твердить, що щастя треба заслужити. Треба важко і наполегливо працювати, щоб бути щасливим, треба заробити своє щастя, тому ви і повинні весь час досягати щастя!

Питання для самоаналізу: Чого ви прагнете досягти, що, як ви вважаєте, зробить вас щасливим? Складіть перелік. Потім задайте собі питання, чи дійсно ці досягнення можуть принести справжнє щастя?

Токсичне переконання № 3 – Збудження і є щастя

Зазвичай це переконання засвоюється в дуже юному віці. Батьки просто передають ілюзію того, що збудження і захват - це і є щастя, коли ведуть нас вперше на циркову виставу або футбольний матч. Вони приходять в стан збудження і називають це щастям, а ми просто віримо їм. Вони не знають, чого вони вчать! Збудження – це те, що відбувається, коли вода закипає в чайнику. Молекули приходять в стан збудження, і починається процес кипіння. Але для людини щастя – це не збудження. Щастя – це стан задоволення, коли з нашого серця природно струмує потік радості, котра передається довкола.

Питання для самоаналізу: Які засоби ви застосовуєте, щоб привести себе в стан збудження, захвату, думаючи, що це зробить вас щасливим? Складіть перелік. Потім задайте собі питання, чи впевнені ви в тому, що ці прояви захвату є справжнім щастям?

Токсичне переконання № 4 – Щастя залежить від інших

Всім нам відомі моменти, коли ми говорили: «Я був такий щасливий, коли ви це сказали! Ви зробили мене таким щасливим». Це так? Хтось інший робить вас щасливим? Здається, що так. Саме цьому багатьох з нас вчили. Ми забуваємо, що ми самі відповідаємо за свій внутрішній стан, в тому числі і за стан щастя. Коли наші почуття залежать від того, що скажуть інші люди, та від їх поведінки стосовно нас, то це, можливо, один з найшкідливіших токсинів, який треба видалити зі своєї свідомості. Процес самозвільнення починається з одного питання: Хто саме відповідає за моє особисте щастя? Чи можете ви бути задоволеними, незалежно від того, хто що говорить або робить? Якщо ні, то чому? Що саме всередині нас так покладається на те, що говорять і роблять інші? Можливо, варто поставити собі питання, чого мені не вистачає, на мою думку? Що затуманює моє усвідомлення природного щастя?

Питання для самоаналізу: Від кого залежить щастя в вашому житті? Складіть перелік. Потім задайте собі питання, чи дійсно вони роблять вас щасливим. Чи дійсно вони відповідають за ваше щастя?

Токсичне переконання № 5 – Щастя – це результат прив`язаності

«Це моє, вони мої, це мій дім, моя машина, мої гроші, мій чоловік, мої діти». Про все це ми, як правило, говоримо, що нам треба бути прив`язаним до цього, щоб бути щасливими. Однак ми дізнаємося, що все це «моє», будь-яка прив`язаність приносить печаль. Тому що часто будуть виникати моменти тривоги, напруження, неспокою і навіть паніки, коли у нас буде виникати страх втратити все те, до чого ми так прив`язані. Кожен такий момент – це момент нещастя. Ми просто якимось чином вчимося терпіти ці почуття, і навіть починаємо вважати їх природними. Можливо, ми навіть підемо дивитись фільм жахів, відчуємо страх, а потім назвемо щастям той момент, коли ми будемо розповідати іншим про те, яким класним був фільм!

Питання для самоаналізу: До чого я прив`язаний? Що, як, на мою думку, дарує мені щастя? Складіть перелік. Потім задайте собі питання, чи впевнені ви в тому, що це робить вас щасливим? Чи можете ви бути щасливі без цього? Якщо ні, то чому?

Токсичне переконання № 6 – Щастя – це звільнення від болю або страждань

Мабуть, найчастіше щастя плутають з тим станом, коли закінчується якийсь біль або страждання і ми кажемо: «Яке щастя, що це закінчилось». Однак позбавлення від болю ніколи не може бути справжнім щастям, це лише тимчасове звільнення від нещастя. Справжнє щастя можливе лише в тому випадку, коли ми здатні прийняти неминучість фізичного болю і коли ми стаємо мудрими в тому, щоб не створювати ще більше страждань. Фізичного болю в будь-якому випадку неможливо уникнути в якийсь період. Але страждання відбуваються на ментальному та емоційному рівні, тому вони цілком є нашим власним творінням. Просто за пеленою ілюзії, що інші відповідають за наші почуття, нам буває важко це побачити. Якщо це нам вдасться, то це початок кінця наших «страждань», або кінець нещасть.

Питання для самоаналізу: Якого болю, яких страждань мені хочеться позбавитись, щоб почувати себе щасливим? Є перелік? Чи можете ви прийняти біль тут і тепер, в даний момент? Чи можете ви розпізнати, яким чином ви змушуєте себе страждати?

Токсичне переконання № 7 – Щастя можливе, тільки коли є успіх

Ґрунтуючись на умовному переконанні, що життя влаштоване як суперництво, багато хто розвиває уявлення про те, що успіх – це перемога або виграш. Це могло б також означати, що наше виживання теж виграш! Зазвичай це так і є. І тому ми живемо під страхом програти, під страхом не вижити, що природно створює безліч нещасливих моментів. Потім ми починаємо порівнювати наш успіхи з успіхами інших, а значить з`являється ще більше нещасливих моментів!

Спроби бути більш успішним сьогодні в порівнянні з вчорашнім днем, бути успішніше інших – це те, що перетворює життя в надзвичайно серйозну подорож, безрадісну експедицію. Вам треба просто подивитись на обличчя так званих героїв-спортсменів, коли вони беруть участь у своїх іграх в ім`я «успіху», щоб побачити повну відсутність природного і справжнього щастя. І все одно ми віримо, що їх успіх приносить їм так багато щастя! Потім у нас з`являється переконання в тому, що біль і напруження – єдиний шлях до успіху, а значить і до щастя. Тому ми починаємо самі ввергати себе в стан крайнього нещастя – для того, щоб бути щасливими!

Побачивши це в такому світлі, ви можете тільки посміятись!

Питання для самоаналізу: Яких видів успіху я прагну, вважаючи, що це принесе мені щастя? Складіть перелік. Потім спитайте самих себе, чи ви впевнені в тому, що це принесе справжнє, природне щастя? І якщо ні, то чому ні?

Звичайно, токсичних переконань, що забруднюють нашу свідомість і заважають природному стану задоволення, радості і блаженства, набагато більше семи. Але перший крок в очищенні нашої свідомості – це розпізнати їх і усвідомити, яким чином вони викликають незадоволеність, безрадісність і поганий настрій. Люди цінують чисту воду і прикладають зусиль, щоб очищувати воду за допомогою різних фільтрів. Так і духовний процес очищення нашої свідомості потребує зусиль, щоб видалити ті токсини, які проникали всередину впродовж довгого часу. Однак необхідний більш глибокий стан свідомості, щоб відчувати свій первинний чистий стан, що стає можливим завдяки медитації. Чим більше ми практикуємо медитацію, тим легше розпізнати и видалити те, що шкодить нашому стану.

© Брахма Кумаріс Всесвітній Духовний Університет, 2011-2016